Certifikácia plastov pre styk s potravinami: Viete čo musia spĺňať obaly z plastov a plasty pre styk s potravinami z pohľadu legislatívy?

Čo je nové v oblasti legislatívy plastov?

V oblasti plastov pre styk s potravinami došlo k schváleniu nového Nariadenia komisie (EU) 2020/1245. Týka sa to predovšetkým výrobcov obalového materiálu: plastových fólií, kelímkov, vaničiek, vedier, pet flašiek, prepraviek či boxov.

Dňa 23. septembra 2020 vstúpilo do platnosti NARIADENIE KOMISIE (EU) 2020/1245 zo dňa 2. septembra 2020, ktorým sa menia ustanovenia a opravuje sa nariadenie komisie (EU) č. 10/2011 o materiáloch a predmetoch z plastov určených pre styk s potravinami.

Aj keď existuje prechodné obdobie, už od 23.3.2021 nemožno na trh uvádzať výrobky ktoré nespĺňajú túto prísnejšiu normu. Podľa starých pravidiel je možné tolerovať výrobky na trhu len do vypredania zásob. Týmto Nariadením sa výrazne mení rozsah hodnotenia migrácie prvkov a primárnych aromatických amínov a spôsob hodnotenia výrobkov pre opakované použitie.

Certifikácia plastov pre styk s potravinami

Certifikácia plastov pre styk s potravinami je proces, pri ktorom sa kontroluje zdravotná nezávadnosť daných plastov a obalov určených pre styk s potravinami. Preveruje sa či nevypúšťajú nebezpečné látky do potravín a tekutín. Všetky plasty, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, musia spĺňať prísne normy EU. Predpisy sa odvíjajú od druhu plastu a potravín s ktorými budú prichádzať do kontaktu. Podľa toho sa určuje, aké je neprijateľné množstvo častíc, ktoré uvoľňujú. Produkt ktorý mieri na európsky trh musí byť otestovaný a ocertifikovaný. 

Aké kroky je potrebné podniknúť pre vybavenie certifikácie plastov pre styk s potravinami?

Ako prvé je potrebné nám zaslať dokumentáciu produktu ktorá zahrňuje certifikáty, prehlásenia o zhode, fotografie, zloženie produktu.
Ďalej treba uviesť na aký účel bude výrobok slúžiť. Po administratíve prichádza na rad testovanie výrobku.  Po úspešnom testovaní vám vystavíme certifikát na váš výrobok ktorý je platný v celej EU.

Na čo sa pripraviť?

Pre úspešnú certifikáciu a jej hladký priebeh je potrebné uviesť na aký účel bude daný plastový výrobok slúžiť (aký typ potravín bude v danom obale, za akej teploty, akú dobu).
Ideálne je mať informáciu o aký plast sa jedná napr. Polyethylen -PE-HD. Pri testovaní sa používajú rôzne procedúry, ktoré zisťujú či sa z plastov uvoľňujú mikroplasty, či obsahujú škodlivé látky alebo či časom nedegradujú. Na testovanie je potrebné mať pripravený výrobok (záleží od veľkosti produktu koľko ich bude potrebné otestovať).

Vyrábate plastové prepravky, boxy na potraviny, plastové flašky alebo kelímky?

Sme pripravený skúšať a hodnotiť výrobky podľa nových pravidiel a zaistiť Vám potrebnú certifikáciu vašich produktov! Neváhajte sa na nás obracať. Zaistíme certifikát v nejlepšej cene a v nejkratšom možnom termíne!

Dôležité odkazy:

V prípade záujmu o certifikáciu nás neváhajte kontaktovať!

Kontaktný formulár