Česká obchodná inšpekcia (ČOI) varovala pred hračkou, ktorá predstavuje vážne riziko z dôvodu možného znečistenia životného prostredia. Podľa nej ľahký tank SPECIAL MISSION obsahuje v spájkovaných spojoch 72 % olova, pričom povolená hodnota je 0,1. Nie sú k nej priložené ani povinné údaje a bezpečnostné informácie.

Podľa CTIA plastová hračka na batérie nespĺňa obmedzenia týkajúce sa používania nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach. “Ide o plastovú hračku na tužkové batérie v tvare vojenského tanku so zvukom a svetlom. Hračka je určená pre deti staršie ako tri roky,” opísala inšpekcia.

“V spájkovanom spoji vo vnútri hračky bol zistený obsah olova, ktorý mnohonásobne prekračoval povolený limit 0,1 %, a to až na 72,0 %,” uviedla inšpekcia. “Predstavuje vážne riziko pre životné prostredie z dôvodu možného znečistenia životného prostredia,” dodala ČOI k nebezpečenstvu.
Uviedla, že hračka tiež nespĺňala požiadavky na identifikáciu výrobcu a nebol k nej priložený návod a bezpečnostné informácie. Inšpekcia nariadila stiahnuť výrobok, ktorý distribuovala spoločnosť Moonlight H-B s.r.o. z Frýdku-Místku, z trhu.