Sú papierové slamky naozaj lepšou voľbou ako tie plastové?
Sú papierové slamky naozaj lepšou voľbou ako tie plastové?
Vedci v Belgicku testovali 39 rôznych slamiek, medzi nimi boli slamky z papiera, bambusu, plastu, nerezovej ocele a skla, ktoré sú bežne dostupné v belgických obchodoch či reštauráciách.
Výsledky Vás dosť možno prekvapia.
Papierové či bambusové náhradky plastových slamiek nemusia byť lepšou voľbou pre životné prostredie, tvrdí štúdia.
Belgickí vedci našli dôkazy o tom, že papierové aj bambusové slamky obsahujú perfluórované a polyfluorované látky (PFAS), ktoré sú označované ako večné chemikálie. Vedci v Belgicku testovali 39 rôznych slamiek, perfluórované a polyfluorované látky vedci objavili u dvadsaťsedem z nich, napísal portál The Independent.
Papier, plast, sklo, bambus alebo kov?
PFAS obsahovalo osemnásť z dvadsiatich testovaných papierových vzoriek, štyri z piatich testovaných bambusových slamiek, tri zo štyroch plastových a dve z piatich sklenených vzoriek. V oceľových slamkách tím vedcov PFAS nenašiel.
Vedci našli celkom 18 rôznych PFAS, tou najčastejšou bola kyselina perfluóroktánová kyselina (PFOA), ktorú v roku 2020 Európska únia zakázala používať. Existujú však výnimky pre určité odvetvia, ako sú zdravotnícke pomôcky.
Slamky obsahovali aj kyselinu trifluoroctovú (TFA), kyselinu trifluórmetánsulfónovú (TFMS) a PFAS s „ultrakrátkym reťazcom“, ktoré sú vysoko rozpustné vo vode, a tak by sa podľa správy mohli vylúhovať zo slamiek do nápojov.
Rozkladať sa môžu tisíce rokov
Vedci ale uviedli, že koncentrácie PFAS boli nízke a vzhľadom na to, že väčšina ľudí má tendenciu používať slamky iba príležitostne, predstavujú obmedzené riziko pre ľudské zdravie. Varovali však, že PFAS však môžu zostať v tele mnoho rokov.
PFAS sa rozkladajú v priebehu času veľmi pomaly av životnom prostredí môžu pretrvávať aj tisíce rokov. Aj preto sa nazývajú večné chemikálie. Podľa expertov môžu spôsobovať rakovinu, ochorenie pečene, poruchy imunitného systému alebo pokles plodnosti u mužov.
„V slamkách z nerezovej ocele sme neobjavili žiadne PFAS, takže by som spotrebiteľom odporučil, aby používali tento typ slamky – alebo sa vyhli používaniu slamiek úplne,“ uviedol jeden zo spoluautorov štúdie Thimo Groffen.
„Pri slamkách vyrobených z rastlinných materiálov, ako je papier a bambus, je často zdôrazňované, že sú udržateľnejšie a ekologickejšie ako slamky z plastu. Prítomnosť PFAS v týchto slamkách však znamená, že to nemusí byť nutne pravda,“ doplnil.